Tuesday, July 30, 2019

Tragedia i farsa, czyli marksistowski antymarksizm

Słynny marksistowski slogan głosi, że historia lubi się powtarzać - pierwszy raz jako tragedia, drugi jako farsa. Slogan ów został później sparafrazowany przez Nozicka, który stwierdził, że to marksizm lubi się powtarzać - pierwszy raz jako tragedia, drugi jako farsa. Otóż okazuje się, że to konkretne sformułowanie - w obu swoich wersjach - jest bardzo wnikliwe i nieomal profetyczne.

Marksizm tragiczny zdewastował w XX wieku połowę świata, pod względem zarówno fizycznym i gospodarczym, jak i mentalnym oraz kulturowym. Natomiast dzisiejszy marksizm farsowy jest jednym z istotnych czynników utrudniających odbudowę świata po owej dewastacji, zwłaszcza w zakresie drugiej pary wspomnianych wyżej względów. Przejawia się on np. w pojawieniu się coraz pokaźniejszej grupy osób, których pojmowanie procesów gospodarczych jest w wielu kluczowych punktach stricte marksistowskie, podczas gdy jednym z głównych elementów ich ideologicznej autoidentyfikacji jest silnie akcentowany deklaratywny antymarksizm.

Innymi słowy, mowa tu o osobach, które implicite w pełni akceptują założenia laborystycznej teorii wartości czy "eksploatacyjnej" teorii zysku, nie widząc w tym żadnej niezgodności ze swoim rzekomo antymarksistowskim światopoglądem, opartym przeważnie na założeniu, że ekonomia jest drugorzędna względem "walki rewolucyjnej" toczonej obecnie na polu kultury czy obyczajowości.

Tymczasem być może jest tak, że jednym z największych osiągnięć neomarksizmu spod znaku Szkoły Frankfurckiej i "teorii krytycznej" jest nie tylko zakażenie ideologią "walki klas" obszaru kultury, ale też całkowite odwiedzenie deklaratywnych obrońców kultury od zdobywania rzetelnej wiedzy ekonomicznej, a tym samym świadomości, że marksizm jest przede wszystkim zbiorem zideologizowanych i zhistoriozofizowanych potocznych gospodarczych przesądów. Rezultatem jest to, że ignoranckie frazesy o "złodziejskiej wymianie czegoś za nic" czy "spekulacyjnym odrywaniu cen od obiektywnej wartości dóbr" słyszy się już nie tylko od jawnych ideologów marksizmu, ale też od płomiennych orędowników rzekomego antymarksizmu.

Nie trzeba dodawać, że w obliczu tego rodzaju mętliku pojęciowego krzewienie rzetelnej wiedzy ekonomicznej - a tym samym budowanie autentycznie antymarksistowskiego systemu globalnej współpracy społecznej opartego o naturalne harmonie ekonomiczne - obarczone jest dodatkowymi trudnościami. Stąd tak istotne jest dziś to, aby w kontekście solidnego nauczania ekonomii - oraz innych nauk społecznych - dbać w sposób szczególny o uporządkowanie owego mętliku. Tylko wówczas uda się skutecznie wyjść naprzeciw nie tylko staroświeckiemu kłamstwu, ale też nowoczesnemu bełkotowi, który z tych dwojga jest być może groźniejszym wrogiem prawdy.

2 comments:

 1. No i co Pan tym postem wyklarował? Nic.
  Słabe jest to co Pan napisał, bo nic Pan nie napisał, bo widocznie Pan nie potrafi. Karoń mówił o wymianie dóbr, to chyba podstawy są w pana specjalności i nic Pan z siebie w tej kwestii nie potrafi wydusić. Niech Pan przemyśli czy Pański doktorat nie jest kradzieżą. Społeczeństwo dało Panu zadania dyskutowania, prowadzenia debaty i co i nic nie daje Pan rady. Może ten doktorat jest na wyrost?

  Adam Smith też twierdził, że laborystyczne teorie wartości mają sens. Smith też był marksistą? I Pan u niego w instytucie zarabia pieniądze? Znaczy się Pan z marksizmu żyje? To jest Pana sposób myślenia, zgodzi się Pan?

  Karoń wcale nie twierdzi, że "że ekonomia jest drugorzędna względem "walki rewolucyjnej" toczonej obecnie na polu kultury czy obyczajowości.
  "
  To kłamstwo i manipulacja.

  Jest Pan intelektualnym mikrocefalem, co pokazała debata z Panem Karoniem. Nie wierzy Pan niech Pan przejrzy komentarze pod debatą.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Wyklarował to, że Karoń ma z marksizmem więcej wspólnego niż libertarianie, których nazwał kiedyś 'marksistowskim odpryskiem'.
   Po obaleniu laborystycznej teorii wartości, jedynie antykapitalistyczna, rewolucyjna lewica nie odrzuciła jej w rozważaniach ekonomicznych.

   Karoń odkłada ekonomię na drugi tor, gdy, bo teorie wykazujące nieefektywność socjalizmu nazywa 'abstrakcją oderwaną od rzeczywistości', a kwesti etosu pracy traktuje jako kluczow.

   Delete